Archiwum 07 sierpnia 2014


sie 07 2014 Historia korporacji rodziny Swarovskich
Komentarze (0)

Swarovski - pierwsze co przychodzi nam na myśl, to kamienie i biżuteria. Marka ta słynna jest i ceniona na całym świecie już od bardzo wielu lat. Każda dama znajdzie chyba wśród własnych dodatków coś z kryształami Swarovskiego - jakiś pierścionek, naszyjnik,złoty wisiorek, broszkę czy kolczyki. Historia powstania tych urokliwych kryształów Swarovskiego sięga XIX wieku. W 1892 roku Daniel Swarovski opatentował maszynę która służyła do kształtowania i cięcia kryształowego szkła. Ledwie niewiele lat późniejwszedł w spółkę ze swym szwagrem, w wyniku czego zostałą stworzona w Austrii fabryka kryształów. Nieustająco pracowano tam nad różnymi technikami szlifowania kryształowego szkła. Z takim znawcą jak Daniel Swarovski rezultaty były bezkonkurencyjne. Tajemnice zrobienia były w każdym momencie ściśle strzeżone. Po jakimś czasie do rodzinnego interesu dołączyli ambitni synowie Daniela. Marzyli o zrealizowaniu idealnego kryształu jubilerskiego. Na początku XX wieku powstało wiele spółek siostrzanych, które wyszukały użycie dla wynalezionych przez Daniela Swarovskiego systemów szlifowania w innych dziedzinach - optyce, w wytwarzaniu narzędzi szlifierskich, reflektorów drogowych czy też reflektorów ledowych.

W roku 1920 Swarovski zaczął swoją przygodę ze światem mody. Znane projektantki, takie jak Chanel czy Schaparelli zaczęły ozdabiać stroje kamieniami. Było to wykonalne dzięki taśmom wysadzanym tymi błyszczącymi kryształami. Metodę tę obmyślili i opatentowali wraz ze swym ojcem synowie Daniela Swarovskiego. Rozpoczął się szał na połyskującestroje. W 1956 roku wnuk Daniela Swarovskiegowymyślił, specjalnie dla domu mody Dior, nowy sposób wytwarzenia kryształów Swarovskiego - Aurora Borealis (zobacz więcej).Kamienie mieniły się barwami tęczy.Następnym bardzo ważnym momentem dla spółki był rok 1977, w którym za sprawą klanu Swarovskich na rynku pojawiła się sztuczna cyrkonia. Była to wspaniałą imitacja diamentów, niemniej jednak oczywiście o dużo mniej kosztowna. W świecie jubilerskim zawrzało.

współcześnie firma Swarovski pozostaje we władaniu rodu liczącej ponad 150 ludzi. Nazywa się ich królami kryształów. Firma wciąż przynosi gigantyczne dochody, przez co Swarovscy opływają w luksusach,bez przerwyukazują się w różnego rodzaju czasopismach modowych i są bywalcami wielu imprez. Ta słynna na całym świecie marka cały czas utrzymuje własną pozycję potentata jeśli chodzi o kryształy i nie tylko.

sandrajot   
sie 07 2014 Szafir - niebieski kamień szlachetny ceniony...
Komentarze (0)

Zima za oknem, szaroburo i co niemiara śniegu wokół. Jak wiadomo najlepszym sposobem na poprawę nastroju są zakupy. Można na przykład zakupić sobie coś z biżuterii - nowiutki złoty naszyjnik gwiazd, srebrną bransoletę z kryształami swarovskiego, czy kolczyki z kryształami Swarovskiego. Skoro jesteśmy w zimowych klimatach, uznałam, że doskonałym wyborem będzie coś srebrnego z niebieskimi kryształami. Z resztą, dobrze się składa, albowiem jak można było przeczytać ostatnio w brytyjskim Vogue'u , niebieskie kamienie to idealne lekarstwo na chandrę i zły humor.

Najpopularniejszym minerałem o o tym kolorze jest na pewno szafir. Znany jest i ceniony globalnie od bardzo dawna. Jest to kamień szlachetny. Pierwsze wzmianki o nim można odkryć w biblii. Persowie twierdzili, że jego kolorem pomalowane jest niebo. W epoce starożytnej wierzono natomiast, że całą ziemię otacza gigantyczny szafir. Starożytne cywilizacje Egiptu i Rzymu wierzyły, że szafiry to święte kamienie prawdy i sprawiedliwości. Dla buddystów po dzień dzisiejszy szafir pozostaje symbolem pokoju, przyjaźni i stałości, z tej przyczyny uznawany jest za talizman małżeńskiego szczęścia.

Najbardziej pożądanym odcieniem szafiru jest royal blue (szafir kaszmirski). Okazy szafiru o o głębokim niebieskim odcieniu są najcenniejsze. Możemy go jednak spotkać też w innych barwach - żółci, zieleni, brązie, pomarańczu, szarym, czarnym, białym czy różu.

Jeśli chodzi o twardość, kamień ten znajduje się na drugiej pozycji, tuż za brylantem.

W związku z tym biżuteria ozdabiana szafirami jest najlepszym wyborem do noszenia na co dzień.

Krajem wydobycia najpiękniejszych szafirów jest Kaszmir. Tamtejsze złoża są niestety na wykończeniu.

Poza Indiami najistotniejsze miejsca wydobycia tych minerałów znajdują się w Sri Lance (jaśniejszy, chabrowy kolor, spore rozmiary), Birmie, Australii (zielonkawy odcień), Tajlandii, Tanzanii, na Madagaskarze, jak i w Stanach Zjednoczonych.

Dzisiaj szafiry przeżywają swoją świetność. Najczęściej zdobią kosztowne, luksusowe pierścionki. Olśniewająco łączy się zarówno ze złotem jak i srebrem.

Często komponuje się go też z brylantami.